Mevsim geçiş dönemlerinde sürekli değişen hava şartları, verimsiz enerji tüketimimize neden olabiliyor. Peki kombi bahar aylarında nasıl kullanılmalı?

Özetle; sıcaklığın ani değişebildiği, gece ve gündüz sıcaklık farklarının fazla olduğu bahar ayarında, oda termostatları sürekli sabit bir sıcaklığa ayarlanmışsa bile ihtiyaç olmayan zamanlarda kombilerimizin çalışmasını önleyerek tasarruf edebilmemizi ve sıcaklığın aniden düştüğü akşam saatlerinde de kombilerimizi devreye alarak konforlu bir ortamda yaşamamıza olanak sağlıyor.

Üstelik sürekli değişen dış hava sıcaklığına göre kombilerimizin üzerinden sürekli ayar yapmamıza da gerek kalmıyor. Bir de oda termostatlarımız akıllı olduğu durumda bütün bunları tasarrufu maksimize edecek şekilde kendi yapabiliyor ve de cep telefonu uygulamamızdan evimizin sıcaklığını sürekli izleyip dilediğimiz zaman da müdahale edebiliyoruz.

Sıcaklığın geceleri aniden düşebildiği bahar aylarında enerji tasarrufu nasıl yapılır?

Evlerimizde asıl önemli olan ve bizlerin algılayabildiği oda sıcaklığıdır. Kombinin üzerinden yapılan ayar petek suyu sıcaklığıdır ve kombilerimiz maalesef evimizin kaç derecede olduğunu bilmezler. Dolayısıyla önemli olan petek suyu sıcaklığı değil evimizin sıcaklığıdır. Ayarlarımızı evimizin sıcaklığına göre yapmalıyız.

Evlerimizin sıcaklığına göre kombimizi çalıştırabilmemiz için evimizin sıcaklığını ölçebilen ve kombilerimizi buna göre devreye alan cihazlar oda termostatlarıdır. 50 TL’ye alınan bir basit mekanik oda termostatı bile %5-10 arasında tasarruf sağlayacaktır.

Bahar aylarındaki ani sıcaklık değişimlerinden dolayı gündüz ısınan gece de soğuyan evlerimizi minimum doğal gaz tüketerek ısıtmak istiyorsak oda termostatı kullanmalıyız. Akıllı oda termostatları ile özellikle bahar aylarında %40’a varan tasarruf etmemiz mümkündür.

Her yıl periyodik olarak radyatör temizliği ve kombi bakımını yetkili servislere yaptırmalısınız.

Periyodik bakım tesisatımızın ve kombimizin ısıl verimini ve de ömrünü artıracaktır.

İlk yatırım maliyetleri göreceli olarak yüksek de olsa evlerimize ısı yalıtımı yapılması kış ya da bahar ayları demeden doğal gaz tüketimimizi önemli miktarda azaltacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir